Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:
Poniedziałek: 8.00 - 11.30
Wtorek: 8.00 - 12.30
Środa: 8.00 - 12.30
Czwartek: 11.00 - 12.30
Piątek: 8.00 - 12.00
Zachęcam do zapoznania się ze stronami:
Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki (https://www.facebook.com/lubie.czytac.ksiazki/);
Lubię czytać (https://www.facebook.com/pl.lubie.czytac/).
Pewne chińskie przysłowie mówi, że „Kiedy przeczytam nową książkę, to tak, jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak, jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”, więc czytajmy książki, nawet te, z których bohaterami już kiedyś zaprzyjaźniliśmy się. Czytanie książek niech będzie czasem zapomnienia, kiedy możemy w pełni zrelaksować się i nabrać nowych sił. Dlatego czytajmy i dzielmy się z innymi refleksjami na temat przeczytanych książek. Włączajmy się w ten nurt osób zaczytanych.
Zachęcam do wypożyczania książek w naszej bibliotece szkolnej, także nowości wydawniczych, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to ciekawe, zaskakujące, pełne zwrotów akcji, także poruszające poważne tematy, pięknie ilustrowane dzieła.
Przeczytajcie opisy nowości wydawniczych (źródło: taniaksiazka.pl), które można wypożyczyć w naszej bibliotece.
11 papierowych serc, Kelsey Hartwell
11 utraconych tygodni. 11 szans, żeby je odzyskać.
Rok temu: Życie Elli było idealne. Miała cudownych przyjaciół i niesamowitego chłopaka. Wszystko się zmieniło w momencie wypadku samochodowego. Kiedy Ella obudziła się w szpitalu, nie pamiętała ani tragicznego wydarzenia, ani tygodni przed nim. Nie rozumiała też, dlaczego zerwała ze swoim chłopakiem.
Teraz: Ella zaczyna otrzymywać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Ten wie o niej zadziwiająco dużo. Serca zawierają wskazówki mające pomóc dziewczynie przypomnieć sobie życie przed wypadkiem. I zabiorą ją w podróż, której nigdy sobie nie wyobrażała. Podążanie za papierowymi sercami jest najbardziej spontaniczną rzeczą, jaką Ella kiedykolwiek zrobiła… Ale czy znajdzie odpowiedzi na dręczące ją pytania?7 razy dziś, Lauren Oliver
Stłuczka na skrzyżowaniu, nieudana rozmowa w sprawie pracy, decyzja, która wpędziła nas w kłopoty? Czy jest ktoś, kto w podobnej sytuacji nigdy nie marzył o drugiej szansie? Kto nigdy nie pomyślał, że gdyby mógł cofnąć czas, wszystko potoczyłoby się inaczej? W życiu o drugą szansę trudno, ale bohaterka książki Lauren Oliver "7 razy dziś" dostaje ich aż kilka.
Ta powieść to swoisty eksperyment myślowy. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak zmieniłby się bieg wydarzeń, gdybyśmy mogli świadomie przeżyć daną sytuację ponownie. Tu wszystko rozgrywa się nie raz ani dwa, lecz aż siedmiokrotnie. Bohaterka na nowo przeżywa ten sam dzień. Wydawałoby się, że w takiej sytuacji powinien on w końcu przebiec perfekcyjnie. Skoro znamy konsekwencje danej decyzji, możemy podjąć inną. Czy jednak na pewno skutki będą zgodne z naszymi oczekiwaniami? Czy na wszystko mamy wpływ? Czy świadomość tego, co przyniesie przyszłość, daje nam rzeczywiście przewagę? Warto sięgnąć po tę powieść, aby się przekonać.
7 razy dziś to nie jest wesoła opowieść o przenoszeniu się w czasie. Bohaterowie stają w obliczu trudnych sytuacji, dramatycznych nieraz wyborów, zmagają się z życiem. Ich relacje bywają zagmatwane. Mimo że są młodzi, ich przeżywany wciąż na nowo dzień wcale nie jest beztroski, przynajmniej nie we wszystkich wersjach. Lauren Oliver stawia ważne pytania nie tylko o naturę czasu i konsekwencje podejmowanych na co dzień decyzji, ale również o świat młodych bohaterów, o ich relacje rodzinne, o poszukiwanie tożsamości, o odpowiedzialność za innych.
Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki
Na lekturę składają się opowiadania dotyczące podróży głównego bohatera Kazika. Przygoda rozpoczyna się w Poznaniu, skąd mężczyzna udaje się pociągiem do Rzymu. W stolicy Włoch przesiada się na rower i na nim pokonuje trasę na południe Italii, do Neapolu, gdzie przychodzi czas na jeszcze inny środek lokomocji. W neapolitańskim porcie wsiada bowiem na pokład statku, by przemierzyć długą drogę na kontynent afrykański.
Afryka staje się odtąd miejscem wielu ciekawych przygód, na które składają się spotkania z interesującymi ludźmi oraz wieloma różnymi zwierzętami, takimi jak krokodyle, lwy czy słonie. Wszystko to wśród otaczających bohatera cudów natury, jak dżungla lub pustynia.
Fabuła książki oparta jest na reportażach Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 podróżował rowerem po Afryce i dokumentował swoje przygody podczas tej wyprawy.