• W baśniowym świecie Marii Konopnickiej

          • 5 kwietnia br. uczniowie klas I-III mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości utworu Marii Konopnickiej
            "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Po raz pierwszy o przygodach gęsiareczki i jej towarzyszy młodzi czytelnicy mogli przeczytać w 1896 r. Przez wiele następnych lat był to utwór, na którym wychowały się pokolenia Polaków. Odkąd został usunięty z kanonu lektur, niewielu młodych ludzi (zarówno tych starszych, jak i tych młodszych) zna historię Marysi. Niewielu też uczniów klas I-III przeczytało tę opowieść. Główną przeszkodą w zrozumieniu utworu był język, Konopnicka tworzyła bowiem głównie w XIX w., kiedy to w języku polskim występowało wiele słów dziś niezrozumiałych dla młodych ludzi.

            23 maja 2022 roku przypadnie 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, twórczynię "Roty", mianem patronki roku 2022.                                                             
                  Aby upamiętnić pisarkę i przypomnieć jedno z jej najpopularniejszych dzieł, pani Barbara Stanek wspólnie z panią Dorotą Rec (z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznbej. Filia nr 7) zorganizowały konkurs zatytułowany "W baśniowym świecie Marii Konopnickiej". Uczniowie mieli za zadanie poprawnie zaznaczyć 31 odpowiedzi ze znajomości utworu "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Należy pogratulować naszej wspaniałej piątce za wykazanie się wiedzą o bohaterach baśniowej historii: 

            I miejsce: Jagoda Sysak

            II miejsce: Julia Markowicz i Gabriel Lech

            wyróżnienia: Jagoda Nowak i Daria Półchłopek. 

                    Twórczość Marii Konopnickiej zasługuje na większą uwagę (zwłaszcza w tym roku), dlatego też dla naszych uczniów (młodszych i starszych) przygotujemy kolejne konkursy, aby przypomnieć sylwetkę i dorobek literacki pieśniarki ludu polskiego, jak nazywano poetkę.


          • Rajd pieszy na górę Ferdel

          • Grupa uczniów lubiących wędrówki piesze razem z opiekunami p.K.Zajdel i p.I.Rodyczem uczestniczyła w rajdzie na górę Ferdel. 8.04.22 r. mimo rannego deszczu razem z przewodnikiem beskidzkim przeszli trasę z Wapiennego na szczyt góry Ferdel. Tam z wysokiej wieży widokowej mieli okazję tego dnia podziwiać piękne widoki w tle z panoramą Tatr - ośnieżone szczyty były wyjątkowo widoczne.

            Następnie czarnym szlakiem zeszli do Folusza gdzie czekały na nich smaczne frytki i autobus powrotny. W doskonałych humorach mlodzi turyści z SP 12 dotarli po 15.00 do Krosna pytając opiekunów " kiedy kolejny taki fajny rajd?".

          • Kaja Szumielewicz laureatką konkursu z języka polskiego

          •  

            Z wielką radością informujemy, że uczennica naszej szkoły – Kaja Szumielewicz została laureatką konkursu z języka polskiego, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Do konkursu naszą uczennicę przygotowała pani Bernadeta Dziadosz.

            Gratulujemy Kai tego wielkiego sukcesu!!!

          • Prima Aprilis - dzień bez plecaka

          • 1 kwietnia w szkole niemile widziane były plecaki. Trzeba było wysilić trochę głowę, by jakoś przynieść do szkoły potrzebne przedmioty. Podręczniki wraz z przyborami znalazły się więc w: torbach, koszykach, pudełkach, workach, a nawet przyjechały na hulajnodze.

          • Dzień Życzliwości i Pokoju "Calling for Peace - Wołanie o Pokój"

          • 28 marca odbyło się kolejne spotkanie uczniów klas piątych Specjalnego Ośrodka z naszymi uczniami. Był to szczególny dzień bo zostały zniesione niemal wszystkie obostrzenia i mogliśmy się cieszyć wspólnym spotkaniem. Świętowaliśmy Dzień Życzliwości , jak również włączyliśmy się w działania w ramach projektu „Calling for Peace - „Wołanie o Pokój”.

            Młodzież z SOSW wraz z opiekunami zostali przywitani przez pana wice dyrektora Mariusz Świerada, a następnie zobaczyli występ szkolnego chóru pod kierunkiem p. Iwony Pelczar oraz taniec współczesny w wykonaniu Nadii Jaworskiej z kl VII a. Kolejnym punktem była integracja dzieciaków z uczniami klas młodszych I-III . Wszyscy wspólnie wykonywaliśmy plakaty pokoju. Były też piernikowe, życzliwe warsztaty , które poprowadziła nasza pani pedagog tworząc z dziećmi piękne piernikowe uśmieszki. Starsze klasy wykonały niebiesko - żółte łańcuchy życzliwości i pokoju, by wesprzeć dzieci i młodzież z Ukrainy (zwłaszcza te które uczą się w naszej szkole) , w tak trudnym i niepewnym dla nich czasie. SP 12 i SP 11 to dwie różne szkoły ale łączy nas miłość do drugiego człowieka. Niech atmosfera życzliwości i otwartości na drugiego człowieka przełamie wszystkie bariery a tolerancja zagości w naszych sercach. Pokażmy, że różność nasz łączy a nie dzieli, a postawa życzliwości wprowadza pokój.

          • Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej


          • W dniu 22.03.2022r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej przygotowany we współpracy z OSP – Turaszówka.  Do konkursu przystąpiły osoby z II kategorii wiekowej klasy V-VIII i składał się z 2 etapów. Pierwszą część stanowił test pisemny złożony z 25 pytań. Druga część -  praktyczna polegała na wypowiedzi ustnej na wylosowane przez uczestnika pytania, które dotyczyły wiedzy ogólnej, pierwszej pomocy oraz rozpoznawania sprzętu pożarniczego.                                                                                             Podczas rywalizacji wyłoniono uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w etapie miejskim. A są nimi:

            Kategoria II klasy V-VIII

            I miejsce Julia Chochołek

            II miejsce Nikola Gancarz

            III miejsce Mikołaj Sanocki

            Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia!

            Składamy serdeczne podziękowania dla strażaków z OSP Turaszówka  za pomoc w przeprowadzeniu konkursu oraz za udostępnienie sprzętu pożarniczego.

          • Indywidualno-Drużynowe Biegi Przełajowe

          • Kolejny raz nasza szkoła była organizatorem powiatowych zawodów w Indywidualno- Drużynowych Biegach Przełajowych. W zawodach wzięły udział szkoły podstawowe nr.3,7,8,10,12,14 i 15 .

            Nasza drużyna dziewczyn w kategorii klas starszych (czyli 7 i  8 kl.) w składzie M.Wałęga, K.Klosowicz, N.Gancarz, A.Trzemżalska, M.Ćwian i L.Borcz zajęła drugie miejsce i zakwalifikowała się do kolejnego rejonowego etapu.

            Gratulujemy !

            Nasi chłopcy (K.Wilusz,Sz.Ginalski, I.Jaszczor, F.Haniebnik, J.Borowski, N.Styś) w tych samych zawodach zajęli czwarte miejsce.

          • I miejsce dziewczyn w zawodach w Piłce Ręcznej

          • 21.03.22 r. nasza szkoła była organizatorem Powiatowych Igrzysk w Piłce Ręcznej dziewczyn. Naszą szkołę godnie  reprezentowały : Magdalena Wałęga, Anna Szafran, Lena Borcz, Małgorzata Frydrych, Julia Machowska, Kinga i Łucja Kłosowicz, Anna Wilk, Katarzyna Grabska, Nikola i Weronika Gancarz, Oliwia Tokarczyk pod opieką p. K.Zajdel. Dziewczyny rozegrały dwa mecze. Pierwszy zremisowały i o ich zwycięstwie zadecydowały rzuty karne natomiast drugi mecz dziewczyny wygrały zdecydowanie bo 10:0. I miejsce naszych dziewczyn dało im awans z powiatów do rejonów, które odbędą się w Sieniawie.Gratulujemy szkolnej drużynie dziewcząt !

             

             

          • Pierwszy dzień wiosny

          • 18 marca uczniowie klasy Ia, do których dołączyła klasa IIb, powitali wiosnę. Dzieci wybrały się nad rzeczkę, z zamiarem spalenia nie jednej, a dwóch kukiełek Marzanny. Już podczas przygotowania ogniska zapadła decyzja, że jedna z nich bardziej symbolizuje wiosnę niż zimę i w związku z tym nie może zostać spalona. Z Panią Wiosną, przy wtórze wiosennych piosenek, dzieci wróciły do szkoły. I tak przyszła wiosna 2022.

            21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole miał miejsce "dzień piżamy". Każdy mógł przyjść do szkoły w stroju do spania. Zamiast lekcji były gry i zabawy, i słodkości.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 8.03.2022 r. w naszej szkole miało miejsce pasowanie na czytelnika. Nasi najmłodsi uczniowie zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki. Są wśród nich tacy, którzy już płynnie czytają, niektórzy zaś stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.

            Elegancko ubrani pierwszoklasiści wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania scenek z bohaterami dziecięcych utworów. W tychże bohaterów wcielili się uczniowie z klasy 5 i 6, którzy przygotowywali się do swoich ról pod bacznym okiem pani Lucyny Świerad.

            Po udanym występie uczniowie złożyli przyrzeczenie, obiecując kochać książki, dbać o nie i traktować z powagą obowiązki czytelnika. Następnie nadszedł czas na rozdanie dyplomów, książeczek i małych słodkich upominków. Nasi najmłodsi chętnie wypowiadali się na temat znajomości bohaterów książeczek, które dostali.

            Pierwszoklasiści otrzymali także książeczkę "Pierwsze abecadło" i broszurę "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem". Ta specjalna wyprawka czytelnicza przygotowana została przez Instytut Książki, który prowadzi w ten sposób kolejną edycję kampanii "Mała książka – wielki człowiek". Jest to ogólnopolski projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci.

            Najmłodsi czytelnicy biblioteki szkolnej mają nieograniczone możliwości wchodzenia do niezwykłych krain bohaterów literackich, gdzie czekają na nich przygody pełne wrażeń i niespodzianek. Zachęcamy zatem do częstych odwiedzin w bibliotece szkolnej.

          • Dzień Kobiet w klasie Ia

          • 8 marca w klasie Ia obchodzono Dzień Kobiet. Dziewczynki otrzymały od kolegów z klasy długopisy-róże oraz słodycze. Gestem tym chłopcy sprawili koleżankom wiele radości.

          • Szkolny Konkurs Kolęd„ Dzieciaki kolędują ’’

          • 31.01.2022  roku w naszej szkole, Szkole Podstawowej Nr 12 w Krośnie, w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" odbył  się Szkolny  Konkurs Kolęd„ Dzieciaki kolędują ’’ .

            W konkursie wzięło udział 9  solistów, 4 duety  i 1 tercet chłopięcy. Byli to uczniowie z najmłodszych klas I – III. Uczestników oceniało jury w składzie:  pani Mariola Rodycz, pani Barbara Stanek  i  pani Iwona Pelczar.

            Młodzi artyści byli bardzo podekscytowani , nie ukrywając zdenerwowania  niecierpliwie oczekiwali na swoją kolej. Pierwsi uczestnicy wchodzili na scenę niepewnym krokiem, nerwowo zaciskali dłonie, jednak gdy zaczynali śpiewać, strach ustępował. Widać było wielką radość. Trzeba przyznać, że występ na scenie przed bardzo skromną z powodu panujących obostrzeń epidemicznych, ale wyjątkową  publicznością był  wielkim wyzwaniem dla  młodych artystów. Widownia angażowała się w występy, klaskała w rytm kolęd. Panowała bardzo przyjazna atmosfera, która oddawała klimat konkursu i bardzo pomagała śpiewającym dzieciom.

            Po występach jury udało się na obrady. W końcu przyszedł czas na wyniki. Oto one:

            Nagrodzeni:

            I m Katarzyna Ginter

            II m Wiktoria Kosiorowska

            III m Jagoda Sysak

            Wyróżnienii:

            - Zofia Warchoł

            - Zuzanna Musiał

            - Oliwia Chłap

            - Miłosz Kozubek

            - Korneliusz Krupa

            - Ignacy Masłowski

            Poziom wszystkich uczestników był wyrównany. Niektórzy zadziwili ciekawymi strojami i mocnym jak na młody wiek głosem. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom i tym, którzy odważnie wystąpili zdobywając tym samym cenne doświadczenie muzyczne. 

            Życzymy Wam dalszych sukcesów wokalnych i artystycznych.

            "Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, Tam dobre serca mają…"

                                                                                             J. W. von Goethe

          • Akcje Szkolnego Koła Wolontariatu Podaj Dalej

          • Działania podejmowane w I semestrze  bieżącego roku szkolnego przez Szkolne Koło Wolontariatu Podaj dalej w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" II EDYCJA:

            " Dzień wspomnień i zadumy"-  Zebrane wśród dzieci i młodzieży szkoły, białe i czerwone znicze zapalone zostały w miejscach pamięci narodowej na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie, aby  uczcić  pamięć o tych, którzy odeszli.

            „Warto pomagać” :

            • Kwesta na rzecz krośnieńskiego hospicjum w ramach akcji ”Pierniczki dla hospicjum” .Każdy, kto wrzucił do puszki choćby drobny datek otrzymał w podziękowaniu pierniczki upieczone i przyozdobione przez uczniów z Zespołu  Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krośnie – Szpetnar oraz okolicznych cukierników. Pierniczki, które pozostały, rozprowadzone zostały wśród naszych uczniów na terenie szkoły. Zebrana kwota  873,50zł zasili budżet hospicjum. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w zbiórkę.
            • Zbiórkę darów dla dzieci z domów dziecka w ramach Opłatka Maltańskiego. Przyniesione przez dzieci i młodzież zabawki, pluszaki, książki, zeszyty i inne przybory papiernicze przekazane zostały organizatorom akcji i w dniu 14.12.2021r.
            • Zbiórka zakrętek, dzięki którym Filipek z Żarnowca będzie  rehabilitowany, by być w przyszłości samodzielnym chłopcem!
            • Udział w 30 Finale Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Można było nas spotkać w Turaszówce, Polance  oraz w Galerii VIVO i na krośnieńskim rynku. Razem uzbieraliśmy 4427,81zł
            • Zbiórka Karmy na potrzeby krośnieńskiej kociarni i przytuliska dla psów.

            Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz zaangażowanym w tę piękną i szczytną akcję.

            Dziękujemy za okazane SERCE!!!!

          • Świetlica szkolna

          • Od początku roku szkolnego nasza świetlica bierze udział w Międzynarodowym Projekcie „Kreatywne Prace Plastyczne”. Głównym celem projektu jest rozwijanie wyobraźni oraz kształtowanie postaw proekologicznych uczniów poprzez recykling plastyczny. Dzieci tworzą prace inspirowane przyrodą oraz naturą za pomocą różnorodnych technik rysunkowych, malarskich, papierowych i mieszanych. Często eksperymentują z różnymi materiałami, co sprawia im ogromną radość i rozbudza ciekawość

          • Kamratki na ludowo

          • 18 stycznia w naszej szkole wystąpił dzielnicowy zespół ludowy Kamratki. Panie i Panowie zaprezentowali utwory ludowe, kolędy i pastorałki z akompaniamentem harmonii.  Uczniowie poznali  tradycyjne stroje zespołu. Występ odbył się w ramach programu "Z kulturą mi do twarzy".

          • Jasełka

          • 26 stycznia uczniowie klasy Ia nagrali jasełka, do których przygotowywali się od kilku tygodni. Ze względu na pandemię nie można było wystawić przedstawienia przed publicznością, dlatego poniżej publikujemy zdjęcia oraz link do filmu..

          • Warsztaty kulinarne i lekcja historii w Etnocentrum VIII a

          • Dnia 25.01.22 r. klasa VIII a w ramach projektu realizowanego w naszej szkole "Z kulturą mi do twarzy" uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej. Był to wyjazd do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej gdzie pani przewodnik opowiadała o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców naszych okolic. Następnie klasa aktywnie pracowała na warsztatach kulinarnych samodzielnie wykonując tradycyjne kluski Fiony.